Login Sign in

Newsletter //
Stay connected

Alt de l'image 1
Alt de l'image 2
Alt de l'image 3
Alt de l'image 4
Louis Bont
Andrew Bush
José Castro-Rodriguez
José Castro-Rodriguez
Anne Chang
Andrew Colin
Adnan Custovic
Christiane De Boeck
Matthias Griese
Eitan Kerem
Amir Kugelman
Catherine Owens
Catherine Owens
Petr Pohunek
Jean-Paul Praud
Bruce Rubin
Sejal Saglani
Florens Versteegh
Elianne Vrijlandt
Ulrich Wahn
Ulrich Wahn
Gary Wong
Gary Wong
Heather Zar
Heather Zar

Committees

Central Organizing Committee

Heather Zar (Cape Town, South Africa) - President
Gary Wong (Hong Kong, China) - Past President
Petr Pohunek (Prague, Czech Republic) - Co-Chair, Scientific Program Committee
Alexander Tuaxon (Pasig City, Philippines ) - Co-Chair, Scientific Program Committee
Adnan Custovic (Manchester, UK) - Chair, Abstract and Award Committee
Andrew Colin (Miami, USA) - Former President
Eitan Kerem (Jerusalem, Israel) - Former President
Andrew Bush (London, UK) - Former President
Bruce Rubin (Richmond, USA) - Former President
Jean-Paul Praud (Sherbrooke, Canada) - Former President
Anne Flore Bidart (Nice, France) - Executive Secretary

Local Organizing Committee

Christiane de Boeck - President, Local Committee
George Casimir - Member, Local Committee
Frans De Baets - Member, Local Committee
Anne Malfroot - Member, Local Committee

International advisory board

Algeria, Rachida Boukari
Argentina, Alejandro Teper
Australia, Peter Le Souef, Sunalene Devadason
Austria, Thomas Frischer
Bahamas, Patrick Roberts
Belgium, Christiane De Boeck
Brazil, Renato Stein
Canada, Larry Lands
Chile, Hector Aranibar, Jose Antonio Castro-Rodríguez
China, Kunling Shen
Colombia: Carlos Jimenez-Espinel
Cyprus: Panayiotis Yallouros
Czech Republic: Petr Pohunek
Denmark: Frederik Buchvald
Egypt: Samiha Samuel Doss
England: Adnan Custovic
Finland: Matti Korppi
France: Michael Fayon
Germany: Theodor Zimmermann
Greece: Eva Mantzouranis
Guatemala: Edgar Beltetón de León
Hong Kong: Gary Wong
Hungary: Hajnalka Szabo

 

India: Varinder Singh, Indu Khosla
Indonesia: Cissy Kartasasmita
Ireland (Northern): Michael Shields
Ireland (Eire): Dubhfeasa Slattery
Israel: Asher Tal
Italy: Giovanni Rossi
Ivory Coast:
Flore Amon-Tanoh
Japan:
Masato Takase
Jordan: Yazan Said
Kuwait: Abdullah Owayed
Lebanon: Paul-Henri Torbey - Zeinat Hijazi
Lithuania: Arunas Valiulis
Luxemburg: Alexander Schulze-Berge
Malaysia: Jessie de Bruyne
Mexico: Laura Gochicoa
Morocco: Amine El Hassani
New Zealand: Catherine Byrnes
Norway: Kai Hakon Carlsen
Panama: Claude Verges de Lopez
Perú: Carlos Mendoza Fox
Philippines: Alexander Tuazon
Poland: Grzegorz Lis

 

Portugal: Teresa Bandeira
Qatar:
Ibrahim Janahi
Romania: Laura Dracea
Russia: Yuri Mizernitski
Saudi Arabia: Maha Al Dabbagh
Senegal: Mamadou Ba
Serbia: Predrag Minic
Singapore: Ann Goh
Slovak Republik: Jaroslava Orosova, Martin Brezina
South Africa: Pierre Goussard
South Korea: Young Yull Koh
Spain: Antonio Martinez Gimeno, Luis Garcia Marcos
Sweden: Göran Wennergren
Switzerland, Nicolas Regamey
Taiwan, Frank Lu, Tsu Fuh Yeh
Thailand: Aroonwan Preutthipan
The Netherlands: Elianne Vrijlandt
Turkey, Ayhan Goçmen - Nural Kiper
Uruguay: Maria Julia Sarachaga
USA: Judith Voynow - Anastassios Koumbourlis
Venezuela: Maria Eugenia Garcia Mujica