Back Home
CIPP8 : Nice, March 29-31, 2008
CIPP10 : Versailles, June 25-27, 2011

Welcome address & Committees

 

Welcome address
Committees

Send this page to a friend by emailPrinter friendly version

Committees

* CENTRAL ORGANIZING COMMITTEE
Andrew Colin (Miami, USA)President
Eitan Kerem (Jerusalem, Israel)Past President
Gary Wong (Hong-Kong, China)Chair, Scientific Program Committee
Heather Zar (Cape Town, South Africa)Chair, Abstract and Award Committee
Andrew Bush (London, UK)Former President
Bruce Rubin (Richmond, USA)Former President
Jean-Paul Praud (Sherbrooke, Canada)Former President
Anne F. Bidart (France)Executive Secretary
** LOCAL ORGANIZING COMMITTEE
Michael Fayon (Bordeaux)President, French Committee
Raphaël Chiron (Montpellier)
Lionel Donato (Strasbourg)
Jocelyne Just (Paris)
*** INTERNATIONAL ADVISORY BOARD
Algeria: Rachida Boukari
Argentina: Alejandro Teper
Australia: Peter Le Souef
Austria: Thomas Frischer
Bahamas: Patrick Roberts
Belgium: Christiane De Boeck
Brazil: Renato Stein
Canada: Larry Lands
Chile: Hector Aranibar
China: Yong-Hong Yang
Colombia: Carlos Jimenez Espinel
Cyprus: Panayotis Yiallouros
Czech Republic: Petr Pohunek
Denmark: Frederik Buchvald
Egypt: Samiha Samuel Doss
England: Adnan Custovic, Mark Everard
Finland: Matti Korppi
France: Michael Fayon
Germany: Theodor Zimmermann
Greece: Eva Mantzouranis
Guatemala: Edgar Belteton de Leon
Hong Kong: Gary Wong
Hungary: Hajnalka Szabo
India: Varinder Singh
Indonesia: Cissy Kartasasmita
Ireland (Northern): Michael Shields
Ireland (Southern): Dubhfeasa Slattery
Israel: Asher Tal
Italy: Giovanni Rossi
Ivory Coast: Flore Amon-Tanoh Dick
Japan: Masato Takase
Kuwait: Abdullah Owayed
Latvia: Ieva Cirule
Lebanon: Paul-Henri Torbey, Zeinat Hijazi
Lituania: Arunas Valiulis
Malaysia: Jessie de Bruyne
Mexico: Laura Gochicoa
Morocco: Amine El Hassani
New Zealand: Catherine Byrnes
Norway: Kai Hâkon Carlsen
Panama: Claude Vergès de Lopez
Peru: Carlos José Mendoza Fox
Philippines: Alexander Tuazon
Poland: Grzegorz Lis
Portugal: Teresa Bandeira
Qatar: Ibrahim Janahi
Romania: Laura Dracea
Russia:
Saudi Arabia: Maha Al Dabbagh
Senegal: Mamadou Ba
Serbia: Predrag Minic
Singapore: Anne Goh
Slovak Republic: Martin Brezina, Jaroslava Orosova
South Africa: Heather Zar
South Korea: Young Yull Koh
Spain: Luis Garcia Marcos, Antonio Martinez Gimeno
Sweden: Göran Wennergren
Switzerland: Nicolas Regamey
Taiwan: Frank Lu
Thailand: Aroonwan Preutthipan
The Netherlands: Johan De Jongste
Tunisia:
Turkey: Ayhan Goçmen, Nural Kiper
Uruguay: Maria Julia Sarachaga
USA: Judy Voynow, Anastassios Koumbourlis, Burton Lesnick
Vietnam: